Sıkça Sorulan Sorular

Dondurulmuş ürünleri paketlerini açtıktan sonra nasıl saklamalıyım?

Aldığınız ürünlerde paketini açtığınız sırada çözülme olduysa, ürünlerin tekrar buzluğa veya derin dondurucuya konmadan tüketilmesi gerekir. Paketler açıldıktan sonra pakette kalan ürünler, henüz çözülmedilerse tekrar buzluğa veya derin dondurucuya konabilir ve aynı saklama koşulları yine geçerli olur.

Dondurulmuş ürünleri çözüldükten sonra tekrar dondurabilir miyim?

çözülmüş ürünleri tekrar dondurmanızı önermiyoruz. çünkü; gıdalarda bulunan ve gıdaların bozulmasına ve çürümesine neden olan mikroorganizmaların faaliyetleri, IQF derin dondurma işlemi sonucunda durmaktadır. Ancak dondurulmuş gıdalar, ambalajları üzerinde önerilen süre ve soğukluk derecesinde tutulmadıkları takdirde, içlerinde bulunan mikroorganizmalar tekrar faaliyete geçmektedir. Bu nedenle çözüldükten sonra dondurulan ürünler besin değerlerini kaybeder.

Dondurulmuş ürünleri nasıl pişirmeliyim?

Dondurulmuş patates, sebze, meyve ve pizza çeşitleri ile sebzeli kroket dolaptan çıkarıldıktan sonra çözülmesi beklenmeden pişirilebilir.
üçgen börek ve milföy pişirme öncesinde oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletildikten sonra pişirilmelidir.
Sigara böreği ve soğan halka tavada pişirilecekse mutlaka oda sıcaklığına gelinceye dek bekletilmelidir. Ancak fritözde kızartılan sigara böreklerinin ve soğan halkaların çözülmesini beklemeye gerek yoktur.
Kayseri mantısının 20-25 dakika fırınlandıktan sonra pişirilmesi tavsiye edilir.

Dondurulmuş gıdaları nasıl saklamalıyım?

Dondurulmuş gıdanın çözülmemesi için satın alındıktan sonra kısa süre içinde uygun koşullarda muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Marketten almış olduğunuz Germir ürününüzün;
Buzdolabında (+4° C) 1 gün
Buzlukta (-6° C) 1 hafta
Derin dondurucuda (-18° C) son kullanma tarihine kadar

saklayabilirsiniz. Kullanım sırasında, sadece kullanılması planlanan miktarın poşetten çıkarılması ve geri kalan bölümün hemen derin dondurucuya konması gerekmektedir.

çözülen ürünün bir daha dondurulmaması, ürünün bozulmaması için büyük önem taşımaktadır.

Neden Dondurulmuş Gıda Kullanmalıyız?

Geleceğin sektörü dondurulmuş gıdanın önemini özetlemek gerekirse;

Taze sebze ve meyveler hasat edildikten hemen sonra tüm besin değerlerinde minimum kayıpla, hijyenik şartlarda, ileri teknoloji kullanılarak dondurulduğu için tazesinden daha tazedir.
Kullanım rahatlığı ile ayıklama ve yıkama zahmetinden kurtarır.
Dondurulmuş ürünler dört mevsim sofralarınızdadır.
Dondurulmuş gıda satın alındığında pişirmeye hazır ürün için ödeme yapılır. Kısacası sap, kabuk ve çekirdek gibi kısımlara bedel ödenmemektedir.
Hasat, üretim ve dağıtım sırasında kontrol altına alınan hijyen standartları sayesinde, buzluktan – tencereye kısa bir yolculuk yapan “dondurulmuş gıda”da pişirme öncesi kontaminasyon olasılığı çok düşüktür.
Saklama koşullarının doğru uygulanmasıyla “dondurulmuş gıda” tazeliğini çok uzun süre korumaktadır.
Germir “dondurulmuş gıda” ambalajı üzerindeki faydalı etiket bilgileriyle her kesimden kullanıcının hayatını kolaylaştırdığı gibi, güvenli seçenekler sağlamaktadır.
Sonuç olarak para, zaman, enerji tasarrufu sağlayan, en iyi hammaddelerin seçilerek, en hijyenik koşullarda tüm besin değerleri, hiçbir katkı maddesi olmaksızın, saklanabilen “dondurulmuş gıda” modern çağımızın en pratik çözümü, çağdaş insanların seçimidir. Nilüfer Gıda, Germir Gıda markasıyla bu çağdaş çözümü Türk ev kadınlarının tüketimine sunmaktadır.